Француска књижевница Ани Ерно добитница је Нобелове награде за књижевност за, како је образложено, „бескомпромисни“ четрдесетогодишњи рад који истражује „живот обележен великим разликама у погледу пола, језика и класе“.
Ерно, која је била учитељица пре него што је постала књижевница, позната је по аутобиографским књигама, а њена дела, међу којима Мушко место и Женска прича, сматрају се савременим француским класицима.
View this post on Instagram
Написала је више од 30 дела. Једна од њених најпознатијих књига, Догађај, говори о томе како је преживела абортус 1963. године, у време када је када је намерни прекид трудноће био незаконит у Француској.
Филмска адаптација ове књиге у режији Одри Диван добила је прошле године Златног лава на Венецијанском филмском фестивалу.
Друге књиге Францускиње, која је добила многе књижевне награде, такође су посвећене догађајима из њеног живота – односу са оцем, о браку и романси са совјетским дипломатом, Алцхајмеровој болести и смрти њене мајке.
Професор Карл-Хенрик Хелдин, председник Нобеловог комитета, рекао је да је рад ове 82-годишњаке „достојан дивљења и дуготрајан“.
„Храброшћу и клиничком оштрином открива противречности друштвеног искуства, описује стид, понижење, љубомору или немогућност да сагледаш ко си“, додао је.
У конкуренцији су били и француски писци Мишел Уелбек и Мариз Конде, Јапанац Харуки Мураками, песникиња Ен Карсон и канадска списатељица Маргарет Атвуд.
Ове године је приметно више пажње посвећено још двојици дугорочно потенцијалних кандидата – недавно нападнутом британском писцу индијског порекла Салману Руждију и руској књижевници Људмили Улицкаја, која се противи рату у Украјини.
Други писац чија је кандидатура нераскидиво повезана са ратом је Украјинац Сергеј Жадан, чију је номинацију иницирала Пољска академија наука.
„Усредсређени смо на књижевност и књижевне квалитете, а не на актуелне догађаје“, порука је представника Нобеловог комитета после проглашења.