Када савладате лектиру, можете се сматрати компетентним читаоцима каже Анђелка Петровић, професорка српског језика и књижевности. Она је од раног детињства одрасла је окружена књигама. Њена љубав према писаној речи обишла је читав свет. Љубитељима књижевности постала је позната када је одабрана да међу 35 наставника и наставница из целог света учествује у конференцији коју организује Нобелов комитет.
О детињству, читалачким навикама и саветима за децу говори за наш лист. Њено младалачко доба протекло је без интернета, па као и свако дете морала је у нечему да пронађе занимацију. Одабрала је да уместо играчака њена занимација буде књига, што ју је касније усмерило да се бави садашњим послом.
– Једини вид забаве које је дете тада имало, ако изузмемо телевизију, било је читање. Волела сам да читам. Читала сам пуно, знатижељно, заинтересовано. Не знам да ли је тај период моје заљубљености у књиге пресудио да постанем професорка српског језика и књижевности. Могуће да јесте. Нисам желела да се бавим наставничким позивом. Сматрала сам га досадним и некреативним. Тек када сам почела да радим у школи, открила сам све лепоте свог посла – прича једна од омиљених професорки српског језика у Србији.
У раду са ученицима користи многе наставничке трикове и игре, како би их мотивисала да читају. То јој веома лако полази за руком, па деца са нестрпљењем ишчекују сваки нови час.
– Исписати наставничке трикове или игре значило би да пишем приручник за наставу, а то није занимљиво младом читаоцу. Међутим, ако волите игре, препоручила бих Књижевну меморију. То је свеска са картама коју сам направила за издавачку кућу Вулкан знање. Ако имате проблем да запамтите имена писаца и њихова дела, Књижевна меморија је решење – појашњава наша саговорница.
Иако ради са старијом децом и нема много додира са дечјом књижевношћу, препоручује дела Дејана Алексића, Уроша Петровића, Јасминке Петровић, Анђеле Нанети и Агате Кристи.
– На неки начин, већ сам, као коауторка, написала 4 књиге за децу – то су читанке од 5. до 8. разреда у издању издавачке куће Вулкан знање. Писати књиге за децу је врло озбиљан посао. Можда озбиљнији од писања за одрасле. За сада, сасвим сам задовољна што сам дечјем свету допринела пишући читанке – каже професорка.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Анђелка не гледа телевизију и не чита новине, и даје добар савет да свако треба да кроји своје афинитете на основу својих жеља.
– Мој главни извор је Јутјуб, а на Јутјубу сами бирате садржаје који вас занимају. Радо гледам документарне емисије о древним културама или пратим Јутјуб канале националних музеја и галерија слика. На тај начин задовољавам своје потребе за културом у медијском свету. Позоришне представе и биоскопске пројекције бирам или у складу са сопственим интересовањима или у складу са интересовањима мојих ученика. Своју културну сцену креирам сама. Што бих препоручила и вашим младим читаоцима. Даљински управљач, миш или тач пед су у нашим рукама – додаје професорка.
– Када савладате лектире, можете се сматрати компетентним читаоцима. То значи да ћете сами умети да разликујете уметнички успелу и вредну књигу од оне која то није – саветује Анђелка.
Путовања као путоказ креативности
Анђелка би волела да буде Филеас Фог из романа Жила Верна Пут око света за 80 дана.
– Волим путовања и откривање нових култура, хране, обичаја, биљног и животињског света. Одговарало би ми да имам 80 дана да пропутујем свет – открива своју жељу Анђелка и закључује разговор за наш лист.